Történelem

Jövőt formáló történelem

Veszélyben a Lascaux barlang

Nemrégiben tudósok ültek öss ze, hogy megvitassák, hogyan lehetne megakadályozni a Lascaux barlang további gombásodását.

Ugyanis a barlang falait hatalmas fekete foltok boritják. Marc Gaulthier, a Lascaux Barlangok Nemzetközi Tudományos Tanácsának elnöke azt nyilatkozta, hogy a legnagyobb problémát a barlang klimaváltozása okozza. A megemelkedett külső hőmérsékletnek köszönhetően a levegő természetes cirkulálása megrekedt a barlangban, igy nem szellőzik megfelelően. Bár odabenn hűvös van, az elégtelen szellőzés miatt hatalmas ütemben kezdtek el szaporodni a gombák, baktériumok és algák a barlang falain, beleértve a felbecsülhetetlen értékű, hires rajzok boritotta felületeket is.

Az eddigi megoldás mindössze annyi volt, hogy 1963-ban hermetikusan lezárták a barlangot, remélvén, hogy "meggyógyitja magát". Most már kezdenek a tudósok ráébredni arra, hogy ez nem a legsikeresebb módszer, valamit tenniük kell, hogy megállitsák a pusztulást.

A konferencián két lehetséges megoldást vitattak meg, az egyik egy olyan rendszer felállitása, mely szabályozná a barlang hőmérsékletét, a másik pedig vegyi anyagok alkalmazása, mely elpusztitaná a bakrtériumokat. Ez utóbbit egyébként korábban már megkisérelték, de meglehetősen vegyes eredményt hozott.

Nem csak helyi, de többek között amerikai, új-zélandi és japán tudósok is részt vettek a konferencián, remélvén, hogy a javasolt megoldásokat saját barlangjaik jobb állapotban történő megőrzésére is használhatják.

Forrás:http://www.google.hu/imgres?imgurl=http://www.memo.fr/Media/Lascaux_taureaux.jpg&imgrefurl=http://pwh.freeblog.hu/archives/2009/03/13/Veszelyben_a_Lascaux_barlang/&usg=__V6yStvCDy5wd-c-KaWf_xwsGbgk=&h=311&w=440&sz=75&hl=hu&start=1&itbs=1&tbnid=vsZdU5Lj4iaSUM:&tbnh=90&tbnw=127&prev=/images%3Fq%3D%25C5%2591skori%2Bbarlangrajzok%26hl%3Dhu%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1




 

Agyagkatonák újabb, színes csapata került elő Kínában

Agyagkatonák újabb,színes csapata került elő Kínában

Az agyaghadsereg egy újabb, színes, 114 tagú csapatára leltek a régészek az északnyugat-kínai Senhszi (Shaanxi) tartományban, a Kínát elsőként egyesítő uralkodó sírhelyéhez tartozó legnagyobb gödörben.

A kutatott terület körülbelül 200 négyzetméter. Nagy örömet szerzett számunkra a felfedezés, hogy élénk színekkel festett katonák kerültek elő\" - mondta Hszü Vej-hong (Xu Weihong), a régészcsoport vezetője. A 114 harcost az 1. számú gödörben találták meg, amelynek feltárását tavaly júniusban kezdték meg. A leletekről később közölnek majd fényképeket.A katonák 1,8 és 2 méter magasak, hajuk fekete, arcuk pedig zöld, fehér, illetve rózsaszín. A szemük fekete és barna - számolt be a felfedezésről Hszü, aki arról is beszélt, hogy a törött alakok helyrehozása nem volt könnyű feladat, egy katona \"újraépítése\" legalább tíz napba telt.A feltárás során a szakemberek megbizonyosodtak arról, hogy a gödör hét rétegből áll. Egyértelmű jelekből arra következtetnek, hogy a területet korábban felgyújtották. A leletek között van még fegyver, harci szekér, dob, festett színes fagyűrűk és -karikák.Csin Si-huang (Qin Shihuang) (Kr.e. 259-210) császár nevéhez fűződik Kína egyesítése, amelyet követően - történelmi feljegyzések szerint - nem sokkal hozzáláttak a hatalmas sírtelep megépítéséhez. Az építkezések közel 40 esztendőt vettek igénybe, és az uralkodó haláláig nem fejeződtek be. Csin Si-huang a halála után is folytatni akarta uralmát, ám három évvel temetését követően egy parasztfelkelés megdöntötte a Csin-dinasztiát.A sírhely Hsziannak (Xian), Senhszi tartomány fővárosának egyik kerületében, a Lishan hegy lábánál található. A hadsereget rejtő gödörre parasztok bukkantak kútásás közben 1974 márciusában. Korábbi hírek arról szóltak, hogy a kínai kormány - a történelmi, építészeti érték megőrzése érdekében - nem kívánja feltárni a teljes sírt és a földalatti palotát.Az agyaghadsereg katonáit és lovait bemutató múzeumot 1979 októberében nyitották meg a nagyközönség előtt, és azóta turisták milliói keresik fel évente; a világ csodáinak egyikeként tartják számon. Az évek során több mint 50 ezer sírleletet találtak itt a régészek, köztük - 1980-ban - rendkívül igényesen megszerkesztett és összeállított bronzkocsikat és bronzlovakat.
A hsziani kincs 1987-ben felkerült az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO világörökség listájára.


Forrás: mno.hu





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 2
Heti: 18
Havi: 52
Össz.: 14 870

Látogatottság növelés
Oldal: Hírek a nagyvilágból!
Történelem - © 2008 - 2024 - toriszakkor.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »